דיכאון לאחר לידה

דיקור סיני טיפול טבעי בדיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה הינו מצב נפשי נפוץ, ידוע כי קרוב ל-  75% מהנשים יחוו  רמה  מסוימת של דיכאון לאחר הלידה. מדובר בטווח רחב של דיכאון מדכדוך קל שייעלם כעבור מספר ימים  ועד לדיכאון שעלול להמשך מספר שבועות ויותר. זהו מצב נורמאלי לגמרי שמכונה "בייבי בלוז". אך אצל בין 10% –  20% הדיכאון יהיה חמור יותר ועלול להמשך זמן רב וישפיע לא רק על האם, אלא גם על מערכת היחסים בין האם לתינוק, לבן זוג, למשפחה ולחברים.

יונתן בקסט מסביר על דיכאון אחרי לידה לפי הרפואה הסינית בתוכנית הבריאות של ערוץ 10

בעזרת טיפול ברפואה סינית תוכלי לחזור ולהרגיש חיונית, מלאה באנרגיה ובכוחות, כמו שהרגשת לפני הלידה. הצעד הראשון מתחיל בביקור במרפאה לרפואה סינית

דיכאון אחרי לידה : הסיבה הפיזיולוגית

דיכאון אחרי לידה נגרם כתוצאה משינויים הורמונאליים המתרחשים במהלך ההיריון בגוף האשה ואשר משפיעים על מצב הרוח.  במהלך הריון השחלות מייצרות הורמונים נשיים, פרוגסטרון ואסטרוגן עד פי 10 מהכמות הרגילה, כדי לשמור על הריון תקין ולמנוע הפלה. במהלך שלושת הימים הראשונים  אחרי הלידה כמות ההורמונים חוזרת למצב הטרום הריון. רופאים רבים סבורים שתהליך פיזיולוגי זה הוא הגורם לדיכאון אחרי לידה, זאת בדומה לשינויים במצבי הרוח בתקופת טרום הווסת שגם אז ישנם שינויים הורמונאליים, אך במידה מתונה יותר. גם למחסור בשינה יש השפעה על דיכאון אחרי לידה ועל מצב הרוח. כאשר יש חסך בשינה, רמת הסרוטונין במוח יוצאת מאיזון. וידוע כי לסרוטונין ישנה השפעה ישירה על מצב הרוח שלנו. בנוסף לעייפות הרבה הנובעת מחוסר השינה בלילות ומחולשת הגוף עם סיום תהליך ההיריון והלידה, השפעה גדולה על מצב הרוח.

דיכאון אחרי לידה : ההסבר הפסיכולוגי

דיכאון אחרי לידה יכול לנבוע ממספר גורמים: הפער בין הפנטזיה למציאות הוא אחד מהם, הציפייה לתינוק מושלם, לידה קלה וגידול קל ופשוט של התינוק לבין המציאות שיכולה להיות הפוכה לגמרי ומלאת התמודדויות חדשות. יכולים לגרום לאשה לחוש אשמה וכשלון שעלולים לגרום לדיכאון אחרי לידה. לנשים שאצלן הכל חייב להיות מושלם ייתכן קושי מאחר והתינוק לא תמיד ישן ואוכל בזמנים קבועים, הטיפול בו יכול לעייף ויש צורך להתפשר ולשנות את סדר העדיפויות.

לנשים מסוימות יתכן קושי להתמודד עם השינויים בדימוי העצמי, הגוף לא חוזר לעצמו תוך זמן קצר וייתכנו סימני מתיחה, תחושת אי נעימות בחזה וכו`.

ידוע  גם כי למערכת היחסים של האשה עם בן הזוג השפעה גדולה על דיכאון אחרי לידה. האשה במצב רגיש וכל סימן לדחייה, ניכור או התרחקות יערערו אותה. אם האשה הייתה פעילה לפני הלידה היא עלולה להרגיש שחייה הקודמים הסתיימו ומהיום כל עולמה הוא הבית והתינוק.

חשוב להבין שלא רק תינוק חדש נולד, נולדת גם אמא חדשה ולא תמיד היא לגמרי מוכנה לכך. להיות אמא הוא אחד התפקידים המשמעותיים והחשובים עבור כל אישה אך גם אחד הקשים.

דיכאון אחרי לידה לפי הרפואה הסינית

דיכאון אחרי לידה בראיה הסינית קשור בעיקר למצב פיזיולוגי. יש קשר הדוק בין איכות וכמות הדם בגופנו לבין המצב הרגשי והפיזי שלנו.  לאחר הלידה בגוף יש מצב של "חוסר דם" (מבחינה מערבית איבוד דם, חוסר בברזל, b12  נמוך, או אנמיה)  שנגרם בתהליך הטבעי של הלידה.  תמיד יש דימום אך בחלק מהלידות הדימום הוא מסיבי במיוחד, נשים אלו נמצאות ברמת סיכון גבוהה יותר להרגיש דיכאון אחרי לידה. כמובן שלנשים עם אנמיה או חוסר בברזל וכד.. יש סיכוי גדול עוד יותר.

טיפול בדיכאון אחרי לידה בעזרת דיקור סיני

כמטפל אני מתייחס לשני רבדים בטיפול בדיכאון אחרי לידה, הפיזי והרגשי. ברובד הפיזי יש צורך לאזן את המערכת ההורמונאלית ולחזק את הדם בעזרת דיקור סיני, צמחי מרפא ובניה של תפריט נכון וברובד הרגשי  חשוב לי  לתת הכוונה שתעזור להתנהלות נכונה כדי למצוא איזון בין התפקידים החדשים ותסייע בהתמודדות הרגשית עם השינויים.

דיקור סיני –  דיקור סיני הוא הכלי העיקרי שאיתו אני מטפל בדיכאון אחרי לידה. מחקרים שנעשו לאחרונה הוכיחו את מה שהסינים יודעים כבר אלפי שנים – את ההשפעה החיובית שיש לדיקור סיני על איזון המערכת ההורמונאלית שלנו. דיקור סיני בנקודות מסוימות בגוף עוזר ליצור סירקולציה טובה של הורמונים, כמו כן הוא משפיע גם על אנדורפינים  הידועים כהורמונים  האחראיים על מצב רוח טוב.

תזונה – לתזונה חשיבות רבה על מצבנו הגופני והנפשי כאחד, במיוחד אחרי לידה. הגוף שעבר טראומה ושינוי פיזיולוגי גדול נחלש בעקבות כך וצריך להיבנות מחדש. בעזרת תזונה בריאה ומותאמת, תוכלו לעזור לגוף להתחזק ולחזור במהרה למצבו טרום ההריון.  מטרת הטיפול הינה חיזוק הגוף והגדלת כמות הדם בו.

מזון שבונה דם לפי הרפואה הסינית

מצב הדם בגוף משפיע על דיכאון בכלל ודיכאון אחרי לידה בפרט. הרפואה הסינית כמו הרפואה המערבית, מכירה בהשפעת התזונה שלנו על הבריאות הגופנית והנפשית, לתזונה השפעה על איכות המחזור ואיכות הדם. מאחר ולאחר לידה ישנו חוסר בדם, ישנם מספר מזונות שלהם השפעה חיובית על תקינות ואיכות הדם לפי הרפואה הסינית:

מזונות המכילים ברזל – כבד, בשר, דגנים מלאים, קטניות סויה, ברזל נספג טוב יותר כאשר יש מספיק ויטמין C בגוף, אותו ניתן למצוא בפירות הדר, עגבנייה, כרוב, ברוקולי.

אכילת מזונות עשירים בכלורופיל כגון: עלים ירוקים (חסה, עלי ביבי וכד..) ענבים אדומים, אוכמניות ופטל שחור.

מזונות העשירים ב – B12  שניתן למצוא בחלבון מהחי כמו בשר, ביציים, ומוצרי חלב. עדיף כמובן אורגני ומוצרי חלב עיזים במקום חלב פרה.


בואי לקבל טיפול טבעי לדיכאון אחרי לידה

ולצאת מהדיכאון בעזרת טיפול בקליניקה של מיכל בירן, מטפלת ברפואה סינית ויפנית ומנהלת את הקליניקה באהבה רבה כבר 12 שנים. מגוון הטיפולים הקיימים בקליניקה כוללים אוריקולותרפיה (דיקור אוזן), אלקטרו- אקופונקטורה, כבלים מוליכי יונים, מוקסה, כוסות רוח, נרות הופי ומגנטותרפיה (שימוש במגנטים). כמו כן, מיכל בירן בעלת התמחות בתחום טיפולי פוריות, אל וסת, שחלות פוליצסטיות, רזרבה שחלתית נמוכה וכן הלאה.

התמחויות נוספות שניתן לקבל עליהן טיפול בקליניקה הן חוסר איזון רגשי, כאבים אורתופדיים, כאבי ראש ומגרנות, חוסר איזון במערכת עיכול, מערכת חיסון מוחלשת, טיפול בילדים ותינוקות ועוד. מוזמנים לקבל טיפול מלא באהבה ולהצטרף אל מגוון סיפורי ההצלחה,

צרו קשר במספר 052-8603958.

שמי מיכל בירן, מטפלת ברפואה סינית ויפנית.

מנהלת כ12 שנה באהבה רבה קליניקה לרפואה סינית ויפנית באשקלון ושוקדה.
למדתי 4 שנים במכללת "רידמן" בירושלים רפואה סינית מסורתית,

השתלמתי בדיקור סיני, דיקור יפני, צמחי מרפא, שיאצו, טווינה.

למדתי מגוון קורסים והשתלמתי בדיקור לבעיות פוריות שונות, הריון ולאחר הלידה.

בקליניקה שלי אני מביאה פן אישי נשי, ידע רב, הקשבה וסובלנות על מנת להגיע לאבחון והטיפול המדוייק ביותר בשבילך.

אשמח לראות גם אותך ולעזור לך להגיע לאיזון המדוייק בשבילך.

עוד פוסטים שתאהבי